Math
I was looking at a program on-line about doing up timelines. It looked good until I started adding it up and I mentioned that to the lad. He said..but mom.. it's only $11.
And I said yes...this part IS only $11 but look at what it will add up to if you like the whole program.
We ended up at $309 not including taxes or shipping.
Then the lad got inspired and said look mom, see how much it will cost if you did a class.
So we got in a small lesson on doing multiplication as well.
He was quite surprised by it all.
Good lesson in economics as well I think. :)
he also worked on XtraMath.